Çocuklara Saygıyı Öğretmenin Yolları

Günümüz dünyasını nasıl buluyorsunuz? Yıllar öncesinin saygısını aradığınız oluyor mu? Saygısız ve kaba davranışlar maalesef global bir sorun! Özellikle çocuklar ve gençler arasındaki davranışlarda bu değerli kavramın eksikliğini daha çok hissediyoruz.

Saygı aslında oldukça eski ve klasik bir değer! Kritik öneme sahip bu değeri daha çok görmek, hayatımızda kabalığa daha az rastlamak için çocuklarımızı bu yönde eğitmemiz büyük önem taşıyor. Çocuklarınıza saygıyı öğretmek ve kaba davranışlarını engellemek istiyorsanız sizin için derlediğimiz bu önerilere göz atın.

Görgü Kurallarını Öğretin!

Çocukların görgü kurallarını öğrenmesinin ilk adımı sizin davranışlarınızdır. Siz nasıl davranırsanız çocuklarınız da o şekilde davranma eğilimi gösterir. Bunun dışında çocuklarınıza görgü kurallarını ve görgülü davranmayı öğretebilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz “lütfen” ve “teşekkürler” demeyi öğrenebilir. Okul öncesi çağdaki çocuğunuz ise insanları selamlarken “merhaba” ve “hoşçakal” demeyi ve bunu yaparken karşısındakinin gözlerine bakmayı başarabilir. Çocuğunuza her seferinde bu davranışları ve görgü kurallarını hatırlatır, kendiniz de davranışlarınızla desteklerseniz çocuklar bir süre sonra farkında olmayarak bu görgü kurallarını benimserler. Ayrıca görgü kurallarının nedenlerini çocuğunuza anlatmanız da davranışı alışkanlık haline getirmelerine yardımcı olacaktır.

Kabalığı Hoş Görmeyin!

Günümüzde çocuklarda en sık rastlanan kaba davranışların başında şımarık tutumlar ve cevap verme bulunuyor. Çocukların anne babalarının istekleri karşısında uygunsuz cümlelerle karşılık vermesi ya da öfke nöbetlerine tutulması ile başa çıkmak kolay olmayabilir. Ancak bir çocuğa bu şekilde davranma ve anne babaya saygısızlık etme hakkı tanınca, çocuk etrafındaki herkese böyle davranabileceği fikrine kapılıyor. Bu nedenle bu davranışları düzeltmek hayati önem taşıyor. Çocuğunuzun kaba ve saygısız davranışlarını düzeltmek için ilk önce karşısındaki kişiye neden böyle davranamayacağını anlatın. Ardından hissettiği şeyleri ifade etmesi için ön ayak olun. Onun nasıl hissettiğini anlaması ve ifade etmesi bu duygularla başa çıkması için anahtar araçlardan biridir.

Dinlemeyi Öğretin!

Bir kişiye saygı duyduğunuzu göstermenin en önemli yollarından biri de o kişi konuşurken tüm dikkatinizi ve zamanınızı vererek onu dinlemenizdir. Çocuğunuzu iyi bir dinleyici haline getirmek için konuşurken dikkatinin dağılmasına izin vermeyin ve göz kontağı kurun. Sizi gerçekten duymasını sağlayın. Siz de aynı şekilde çocuğunuzla konuşurken telefon ya da bilgisayarla ilgilenmeyin. Ayrıca ileride sohbetleri nasıl yürütmesi gerektiğini de oyunlarla öğretebilirsiniz. Biri konuşmasını bitirmeden sohbete girmemesi gerektiğini, bir soru sorulduğunda cevap vermesi gerektiğini bilirse zamanla saygısını koruyarak sohbet etmeyi de öğrenecektir.

Kurallar Koyun!

Çocuklara kurallar koymak, dünyanın etraflarında dönmediğini anlamaları için önemlidir. Elbette çocukların ihtiyaçları önceliklidir. Ancak bir çocuğu hayatın merkezine koyarak, tüm sınırları onun istekleri için ortadan kaldırmak ileride çocuğu gerçek hayata savunmasız bir birey olarak hazırlamakla eşdeğerdir. Çocuklarınıza evdeki kuralları öğretmek onun ileride anaokulu ve ilkokulda kuralları çabucak kavramasına fayda sağlar. Ona kuralları net ve gerekçeli bir şekilde anlatın. Gerekirse buzdolabının üzerine asın. Bu kurallara uyması gerektiğini öğretirken sabırsız davranmayın. Defalarca açıklama yapmanız gerekiyorsa yapın!

Açık Fikirli Olmalarını Destekleyin!

Çocuklarınız sevgi dolu bir aile ortamında büyüdükleri için herkesin kendilerini sevmesini bekleyebilir. Bu samimi düşüncenin maalesef gerçek dünyada yeri yoktur. Çocuğunuza herkesin onu sevemeyebileceğini onun da herkesten aynı derecede hoşlanmamasının normal olduğunu söyleyin. Ama bu durumun kimseye kaba davranmasına izin vermediğini anlatın. Bir kişiden hoşlanmadıysa onu yakından tanımak için bir şans daha vermesi gerektiğini hatırlatın. Sabit fikirli bir birey yetiştirmemek ve etrafındaki kişilere daha saygılı ve hoşgörülü bir yetişkin olması için açık fikirlilik temellerini çocukken atın.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı