Çocuklara Harfleri Öğretmenin Eğlenceli Yolları

Çocuklar, renkler, şekiller, harfler, rakamlar gibi konularda ilk bilgileri, anne ve babalarından alırlar. Anne babalar olarak, çocuklarımıza okul hayatı başlamadan önce bazı temel becerileri kazandırmak istememiz oldukça normaldir. Önemli olan çocukların üstünde baskı kurmadan, onların gelişim süreçlerine saygı duyarak hareket etmektir. Her çocuğun farklı bir gelişim gösterdiğini, harfleri öğrenmek için tek bir doğru zaman aralığı olmadığını kabul etmek gerekir. Çocukları sıkmadan, onlarla güzel vakit geçirerek harfleri öğretmek için eğlenceli önerileri bir araya getirdik.

Harflerden Yollar

Çocuğunuza öğretmek istediğiniz harfleri renkli A4 kağıtların üzerine kocaman yazın. Ya da renkli kağıtlara, sayfayı dolduracak şekilde çıktı alın. Daha sonra bu harfe, tıpkı yollarda olduğu gibi ince şeritler çizin. Çocuğunuzun küçük arabalar ve motorlarla bu harf şeklindeki yollarda gitmesini sağlayın. Aynı zamanda harfin sesini de çıkararak öğrenmesini pekiştirin.

Yapbozlar

Kağıtların üstüne harfleri, sayfayı dolduracak büyüklükte yazın ya da bu büyüklükte çıktı alın. Daha sonra tam ortasından dört parçaya bölün. Her harf için dört parçalık bir yapboz hazırlayarak, çocuğunuzun eğlenirken harfleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Harfleri Bul

Bir kağıdın üstüne birçok yuvarlak çizin. Her yuvarlağın içine farklı harfler yazın. Çocuğunuzla “B” harfini çalışacaksanız, sayfada birden çok “B” harfi olmasına ve hem büyük hem de küçük harf olarak bulunmasına dikkat edin. Daha sonra çocuğunuza bu sayfayı verin ve renkli bir kalem ile içinde B harfi bulunan yuvarlakları boyamasını isteyin.

Spagettiden Harfler

Çocuklarınıza harfleri öğretmenin eğlenceli yollarından biri de harfleri, yemekle buluşturmaktır. Çocuğunuzun önüne tek renk bir tepsi ya da yemek servisi açın. Küçük bir kasede haşlanmış spagetti verin. Örnek olması için ilk önce siz bir spagetti ile, tepsi üstünde S harfini oluşturun. Çocuğunuza farklı harfleri gösterdikten sonra ondan da aynı şeyi yapmasını isteyebilirsiniz.

Tuzdan Harfler

Çocuğunuza harfleri öğretmek için biraz tuz ve bir tepsi yeterli. Kenarları yüksek bir tepsiye bolca tuz dökün. Ardından parmağınızla A harfini tuza çizin. Çocuğunuzun da aynı harfi tuza çizmesi için onu teşvik edin. Oyun süresince gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayı unutmayın.

Dergilerden Kes Yapıştır

Büyük bir kartona boydan boya 4 uzun çizgi çekerek sayfayı eşit 5 parçaya bölün. Her bölümün en üstüne bir harfin hem küçük hem de büyük halini yazın. Örneğin ilk sütuna A, ikinciye B, üçüncüye C, dördüncüye D, beşinciye E harfini yazın. Ardından dergilerden, gazetelerden  küçük ve büyük A, B, C, D, E harflerini kesin. Çocuğunuzdan her harfi doğru sütunun altına yapıştırması için yardım edin.

Su Şişesi Kapakları 

Küçük boy su şişesi kapaklarını toplayın. Daha sonra bir kağıda su şişesi kapaklarının boyutunda yuvarlaklar çizin. Her yuvarlağın içine bir harf yazın. Daha sonra aynı harfi su şişesi kapağının üst kısmına çıkmaz kalem ile yazın. Tüm harfleri hem kapaklara hem de kağıttaki yuvarlaklara yazdıktan sonra, kağıdı ve kapakları çocuğunuza verin. Çocuğunuz kapağı aynı harfin bulunduğu yuvarlağın üstüne yerleştirirken siz de o harfi sesli olarak telaffuz edin ve o harfle başlayan hayvan ya da nesnelerin isimlerini söyleyin.

Uçan Harfler

Çocuklarınızın çok eğleneceği bu oyunda ihtiyacınız olan şey, harflerin yazılı olduğu kağıtlar, uzun sağlam bir ip ve ataşlar. Uzun ve sağlam bir ipe ataşları geçirin, ardından bu ipi iki sandalye arasına, yukarıdan aşağı inecek şekilde gerdirin. Çocuğunuz ipin aşağıda kalan tarafındaki sandalyede beklesin. Şimdi her harfi yukarıda kalan kısımda bulunan ataşın ucuna iliştirerek aşağı doğru gönderin. Harf aşağı ilerlerken neşeli ve komik seslerle o harfi telaffuz edin. Çocuğunuz harfi yakalasın ve o da harfe bakıp aynı şekilde telaffuz etsin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı