Çocuklara Hangi Yaşta Neler Öğretilebilir?

Çocuklara Hangi Yaşta Neler Öğretilebilir?

Anne babalar olarak çocuklarımızı doğduğu andan itibaren, iyi bir şekilde yetiştirmemiz, onlara bildiklerimizi öğretmemiz ve hatta bizden daha çok şey bilmelerini, daha çok gelişmelerini istememiz oldukça normal bir durumdur. Birçok anne baba bu konuda sabırsızlanır ve çocuklarına bir an önce her şeyi öğretmek isterler.

Peki çocuklara hangi konuları hangi yaşlarda öğretmek gerekir? Her çocuğun gelişimi diğerinden farklı olduğu için bu sorunun tek ve doğru bir cevabı yoktur. Genellikle anne babalar, çocukların gelişimini takip edip gözlemlerken, neyi öğretmenin zamanı geldiğini de hissederler. Ancak yine de çocuklara harfler ne zaman öğretilir? Çocuklara şekiller ne zaman öğretilir gibi sorular sorabilirler. Bu yazımızda ortalama olarak çocuklara hangi yaşta neler öğretilebileceğine dair bilgileri bir araya getirdik.

Renkler

Genel görüşe göre, çocuklara renkleri öğretmek için en uygun yaş 18 aydır. Bazı çocuklar daha önce, bazı çocuklar daha sonra da renkleri öğrenebilir. 18 ay ile 2,5 yaş arasındaki dönemde renkleri öğretmek için anne babalar harekete geçebilir. Peki çocuklara renkler nasıl öğretilir? Bunun için birden çok eğlenceli aktivite yapabilirsiniz. Bunların en kolayı farklı renklerde nesneler alarak her birinin adını ayrı ayrı söylemektir. Burada dikkat edilecek nokta, rengi isimden hem önce hem de sonra kullanmaktır. Örneğin, “mavi araba” ve “bu araba mavidir.” diyerek renklerin isimlerle nasıl kullanılacağını iki ayrı örnekle gösterin. Çocuğunuza farklı renklerde nesneler verin ve aynı renk olanları aynı sepete ya da kutuya toplamasını isteyin. Bu da renkler konusunda bilgilerini pekiştirecektir.

Şekiller

2 yaş çocuğunuza şekilleri öğretmek için oldukça idealdir. Birçok çocuk 2,5 yaşına geldiğinde temel şekilleri anlar ve 3 yaşında kendisi de şekilleri adlandırmaya başlar. Peki çocuklara şekiller nasıl öğretilir? İşe etrafınızdaki temel şekilleri adlandırarak başlayın.  Örneğin, kare, yuvarlak, dikdörtgen ve üçgen olan nesneleri işaret ederek isimle birlikte kullanın. Top ve tabak yuvarlaktır, çatı üçgendir gibi örnekleri kullanabilir, ilerledikçe oval, kalp, yıldız gibi diğer şekilleri de örneklerle gösterebilirsiniz.

Harfler

Anne babalar çocuklarını harfleri öğretme konusunda bazen aceleci davranabilirler. Ancak çocuklara harfleri öğretmek için baskı yapmak yanlıştır. Genellikle 3 yaşına gelen çocuklar, harfleri öğrenebilirler. Peki çocuklara harfler nasıl öğretilir? Öncelikle çocuğa baskı yapmamak gerekir. Eğlenceli aktivitelerle, harfleri bir zorunluluk olmadan öğretmeye gayret edilmelidir. Çocuğa kendi isminin baş harflerini öğreterek işe başlamak en kolay yoldur. İsminin baş harfini bir kum havuzuna çizebilir, bir kağıda isminin baş harfi ile resim yapabilir ve kağıt bantları kullanarak yere isminin baş harflerini çizebilirsiniz.

Rakamlar

Tıpkı harfler gibi rakamlar konusunda da ısrarcı ve aceleci davranmamak önemlidir. 3 yaşına gelen bir çocuk rakamları öğrenmeye başlayabilir. İlk önce çocuğu harflerle tanıştırıp ardından rakamlara geçmek, konsepti anlaması için daha olumlu bir yaklaşım olacaktır. Birçok çocuk ana okuluna başlamadan önce 20’ye kadar saymayı öğrenir ve rakamları ayrıt etmeye başlar. Çocuklara rakamlar nasıl öğretilir sorusunun cevabı yine eğlenceli aktivitelerde gizlidir. Çocukları sıkmadan rakamları öğretmek için belli nesneleri sayabilir, oyuncakları sepete toplarken sayarak atabilir, bir kağıda öğreteceğiniz rakamı yazıp yanına rakam sayısınca boşluk bırakıp bu boşlukları boyamasını isteyebilirsiniz.

Şarkılar

Çocuklarınıza çocuk şarkıları öğretmek için çok beklemenize gerek yok. Çok küçük aylardan itibaren çocuklarınıza, ninniler ve çocuk şarkıları söyleyin, sözcükleri hatırlamasa bile melodisini öğrenecek ve siz söylerken kendi temposunda size eşlik edecektir. Yaşı büyüdükçe, çocuk şarkılarının olduğu cd ve kayıtları birlikte dinleyebilir, hem dans edip hem de şarkıları birlikte söyleyebilirsiniz.