Çocuğunuzu Yetiştirirken Yaşadığınız Suçluluk Duygusu Nedenleri ve Baş Etme Yolları

“Çocuğuma yeterli zaman ayıramıyorum.”

“Çocuğumun ihtiyaçlarını karşılayamıyorum.”

“Çocuğuma çabuk sinirleniyorum.”

Bu cümleler size tanıdık geliyor olabilir. Çünkü bir çok anne baba çocuklarına istediklerini veremediklerini, onları iyi yetiştiremediklerini ve ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını düşünerek suçluluk duyuyor ve buna benzer cümleler kuruyor. Sizin için anne babaların suçluluk duygularının nedenlerini ve baş etme yöntemlerini bir araya getirdik:

 1. Çalışan Anne Babalar
  Çalışan anne babalar suçluluk duygusuyla en çok yüz yüze gelen ebeveynler olarak öne çıkıyorlar. Çocuklarından ayrılarak işe gittikleri için kendilerini suçlu hissediyorlar. Çocuklarını kreşe bırakmak onları mutsuz ediyor. Eve ve işe aynı anda yetememek yıpranmalarına neden oluyor. İşini sevmek ve başarılı olmayı istemek bile anne babaların suçluluk duygusunu perçinleyebiliyor.
  Bu konuda suçluluk hissediyorsanız bilmeniz gereken bir şey var. Araştırmalar kaliteli bir kreş ya da anaokulunun çocuğun dil, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirdiğini gösteriyor. Ayrıca sizin de hayatınızın devam ettiğini ve önemli olduğunu kendinize hatırlatmanız gerekiyor.
 2. Topluluk İçinde Yanlış Davranan Çocuklar
  Çocuklar bazen öfke krizleri ya da arkadaşlarına zarar verici davranışları nedeniyle anne babaların suçluluk duymasına neden olabiliyor. Ebeveynler çocuklarının istenmeyen davranışları nedeniyle kendilerini suçluyor. Bu durumda yapmanız gereken çocuğunuzun uyku, dinlenme, yemek gibi temel ihtiyaçlarını sağlayıp sağlamadığınızı kontrol etmek. Çünkü birçok yanlış davranışın altında çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmaması yatıyor. Ayrıca çocuğun yanlış ve istenmeyen davranışlarda muhakkak bazı sonuçlarla karşılaşacağını onlara net bir şekilde anlatmak ve geri adım atmamak da önem taşıyor.
 3. Kötü Beslenen Çocuk
  Anne babaların çocukları ile ilgili en büyük dilekleri elbette sağlıklı birer birey olmaları. Bu nedenle kötü beslenme alışkanlıklarına sahip çocuklar anne babaların suçluluk duymasına neden oluyor. Bu suçluluk duygusuna kapılıp gitmemek için çocuğunuzun yeme alışkanlıklarını gözden geçirin. Ona sevebileceği sağlıklı alternatifler hazırlamaya çalışın. Aynı zamanda yemek masasını sürekli bir savaş alanına çevirmekten kaçının. Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını birden değil yavaş ve emin adımlarla değiştirmeyi hedefleyin.
 4. Sürekli Ekrana Bakan Çocuk
  Günümüz ebeveynlerinin en çok suçluluk duydukları şeylerin başında TV ve internette çok vakit geçiren çocuklar geliyor. Sürekli ekran başında bulunan çocuklarda DEHB, obezite gibi problemlere rastlanması gerçeği de anne babaların suçluluk duygularını derinleştiriyor. Ancak ekranların da hayatımızın bir parçası olduğunu ve her şeyin denge ile normalleşebileceğini hatırlamak gerekiyor. Bu nedenle çocuklara bol bol fiziksel aktivite yaratarak hem ekran önünde geçirdikleri vakti azaltmak gerekiyor.
 5. Çocuğa Bağırmak
  Çocuğuna bağırmayan anne babalar neredeyse yok denecek kadar az. Her anne baba çocuğuna arada sırada sesini yükseltse de bu durum ebeveynlerde suçluluk duygusuna neden olabiliyor. Bu durumdan suçluluk duyuyor ve çocuğunuza çok bağırdığınızı düşünüyorsanız önce stres seviyenizi kontrol edin. Eğer son zamanlarda stresinizle başa çıkamıyorsanız bu çocuğunuza yansıyor olabilir. Kendinizi rahatlatarak stres seviyenizi düşürmenin bir yolunu bulmanın yanı sıra bağırmanın çocuğunuz üzerinde ciddi sonuçlar yaratabileceğini ve aslında davranışlarının üzerinde hiçbir etkisi olmadığını kendinize hatırlatın.
 6. Çocuğun Ekstra İhtiyaçlarını Karşılayamamak
  Çocuğunuzun temel ihtiyaçlarını karşıladınız. Ancak arkadaşlarının çıktığı tatilleri, sahip oldukları bilgisayar, telefon ya da oyunları ona sunamıyor, onu enstrüman, bale, futbol, yüzme kurslarına gönderemiyorsunuz. Çünkü bütçeniz bunlara el vermiyor. Bu durumun sizi yıpratmasına izin vermeyin. Pahalı oyunların, cihazların ya da kursların çocukların hayatı ve sağlıklı gelişimleri için gerekli olmadığını hatırlayın.
  Birçok çocuğun bu cihazlar ya da kurslarla değil, açık havada yapılan neredeyse ücretsiz aktivitelerle hem bilişsel hem de duygusal yönlerini geliştirdiğini ve hayal güçlerinin çok daha zengin olduğunu unutmayın. Çocuğunuza yeterli paranızın olmamasının kötü bir şey olduğu mesajını vermeyin. Bunun yerine sahip oldukları için şükretmesi gerektiğini ve asıl önemli olanın kaliteli zaman olduğunu öğretin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı