Çocuğunuza İşbirliği Yapmayı Öğretmenin Yolları

Çocuğunuz işbirliği gerektiren aktivitelerden kaçınıyor veya defalarca söylemenize rağmen sizin direktifleriniz asla dinlemiyor mu?

O zaman bu yazıyı kaçırmayın.

Çocuğunuza işbirliği yapmayı öğretmenin yollarını sizler için derledik:

 • Dikkatini Çekin!
  Çocuklarınız takla atarken, ya da Legolarını inşa ederken nasıl sizin tüm dikkatinizin kendi üzerinde olmasını istiyorsa, onunla konuşurken tüm dikkatinin sizde olduğuna emin olmalısınız. Ona ciddi bir şey söylediğinizde ya da bir şey istediğinizde, elinde bir oyuncak varsa sizin söylediklerinizi duymamış bile olabilir. Bu nedenle ilk önce dikkatini dağıtan nesnelerden ve olaylardan uzak tutun. Söyleyeceklerinizi tüm dikkati sizin üzerinizde olduğunda söyleyin.
 • Oyuncu Olun!
  Çocuğunuz en çok oynayarak eğlenir ve öğrenir. Bu nedenle oyuncu olmayı unutmayın. İstediğiniz şeyi yaptırmak için şarkılar söyleyin. Bir çizgi film karakterinin taklidini yapın. Dans edin. İstediğinizi çocuğunuzun anlayacağı dilden ve eğlenceli bir şekilde anlatırsanız, anlaması ve yapması daha kolay olacaktır.
 • Sormayın – İsteyin!
  3 – 7 yaş arasındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre çocukların bir şeyi yapmasını istediğimizde sormak yerine direkt söylemek daha etkili sonuçlar almayı sağlıyor. Mesela “ayakkabılarını giyer misin?” demek yerine “ayakkabını giy” denilmesi çocuklar ayakkabıları giymelerini sağlıyor. Ayrıca çocuğunuzun bir arkadaşından bir şey yapmasını isterken hangi kelimeleri seçtiğini gözlemlemek ve onun dilini kullanmak da oldukça olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir.
 • Sabırlı Olun!
  Çocuklarınızın sizin söylediğiniz şeyi söylediğiniz anda yapmasını istiyor olabilirsiniz. Ancak çocuklarınızın direktiflerinize karşılık vermesi biraz zaman alabilir. O nedenle aynı şeyi defalarca tekrar etmekten yorulduğunuzda derin bir nefes alın ve bekleyin. Çocuğunuz hazır olduğunda sizin isteğinizi yerine getirecektir.
 • Çocuğunuza Seçenekler Sunun!
  Çocuğunuza istediğiniz şeyi bir türlü yaptıramıyor musunuz? Hedefinize yönelik seçenekler sunarak onu istediğiniz şeyi yapmaya sevk edebilirsiniz. Örneğin ceketini giymesi gerekiyor ama bir türlü giydiremiyor musunuz? Ona “ceketini ben mi giydireyim? Yoksa sen mi giymek istersin?” diye sorun. Çocuklar seçenekleri olduğunu anladıklarında işbirliği yapma konusunda daha istekli olurlar.
 • Övgüde Bulunacak Şeyler Bulun!
  Çocuklarınızı işbirliğine istekli hale getirecek şeylerden biri de övgüdür. Ancak övgü yersiz ve nedensiz olmamalıdır. Yemekten sonra tabağını kaldıran çocuğunuza “Ne güzel yardım ediyorsun bana. Aferin!” demek yerine “Ben söylemeden tabağını masadan kaldırdığın için teşekkür ederim. Senin bu düşünceli davranışından gurur duydum” demek uzun vadede daha olumlu sonuçlar almanıza sebep olacaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı