Bebekler İçin Uyku Düzeni Oluşturmanın Önemi ve Yöntemleri

Bebeklerin uyku düzenine sahip olması, her gün yeterli uykuyu alması, hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri için büyük önem taşır. Ayrıca düzenli bir uyku rutinine sahip bebekler, anne babalarının daha rahat ve planlı hareket edebilmesine imkan tanırlar. Örneğin bebeklerinin saat kaçta uykuya dalıp, ortalama ne kadar uykuda kalacağını kestirebilen anne babalar, dışarı çıkma, alışveriş, eve yapılacak ziyaretler ve daha birçok günlük aktiviteyi kolaylıkla programlayıp, çoğu kez sorun yaşamadan ve bebeklerinin uykusunu bölmeden tamamlayabileceklerdir.

Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olan bebeklerin anne babaları planlı yaşayabilecekleri için kendi uyku ve dinlenme düzenlerini de koruyabilecekler, böylece bebekleri için ihtiyaç duyacakları enerjiyi karşılayabileceklerdir. Peki bebeklerde uyku düzeni ne zaman başlamalıdır? Genellikle bebeğin eve gelişiyle birlikte, uyku düzeni de şekillenmeye başlar. Ancak ilk 6 aydan sonra uyku düzeni daha tahmin edilebilir olacaktır. Çünkü ilk 6 ay bebeğin ve anne babanın alışma sürecinin yoğun olarak yaşandığı bir zaman dilimidir.

Bebeğe uyku düzeni oluşturmak istediğimizde yapılacak ilk şey hiçbir bebeğin birbiriyle aynı olmadığını unutmamak, bebeklerin de tıpkı yetişkinler gibi farklı zamanlarda farklı sürelerde uykuya ihtiyaç duyacaklarını hatırlamak önemlidir. Bu nedenle bebeğinize hiç uymayan bir uyku düzeni konusunda ısrarcı olmak sadece sizi tüketmekle kalmayacak aynı zamanda bebeğinize de zarar verebilecektir.

Bu noktada uyku konusunda genel kurallara bakmakta fayda vardır. Öncelikle 3 ila 12 ay arasındaki bebeklerin en azından 2 ila 3 saat gündüz uykusu alması gerekir. Bunun yanı sıra bu yaşlardaki bebeğinizin geceleri de 14 ila 15 saat uyuması beklenir. 4 aylık olana dek birçok yenidoğan gece boyunca uyanıp beslenmek isteyecektir. Eğer bebeğiniz büyüdüğü halde gece yarısı beslenme isteğiyle uyanıyorsa, uykusunun bölünmemesi için gece yatmadan önce beslenmesini artırabilirsiniz.

 

Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturma Yöntemleri

 

Gözlemleyin:

Uyku düzeni oluşturmadan önce bebeğinizi gözlemleyin. Bebeğiniz hangi zamanlarda en uzun uykusuna yatıyor, bir müddet bu saati not edin. Eğer en uzun uykularına her zaman benzer saatlerde yatıyorsa bu saati uyku başlangıcı olarak kabul  edebilirsiniz. Örneğin her gün saat 19.00’da 3 saatlik derin bir uykuya dalıyor, gece boyu ise bundan daha uzun sürelerde uyumuyorsa sizin uyku başlangıcınız 19.00 olarak kabul edilebilir. Uyku rutininize başlamak için 18.30’da ya da 18.15’de harekete geçebilirsiniz.

 

Yavaştan Alın:

Bebeğinizin uyku rutininde nelere yer vermek istiyorsunuz? Örneğin önce banyo yaptırıp ardından masaj yapmak, beslemek ve sarılmak, son olarak ninni söylemek istiyorsanız bunların hepsini rutine yedirmek için acele etmeyin. Her hafta rutine ait farklı bir öğeyi işin içine sokarak yavaş ve sakin davranın, bebeğinizin bu aktivitelere alışmasına izin verin.

 

Kendi Başına Uyumasına İzin Verin:

Uyku rutinin sonunda bebeğiniz tamamen uyumadan, henüz uykuya dalmak üzereyken yatağına bırakmaya gayret edin. Böylece bebeğiniz daha küçük yaşta kendi başına uykuya dalmaya alışacaktır. Her bebek kendi başına uyuyamasa da birkaç kez denemek size bir şey kaybettirmez.

 

Gündüz Uyku Rutini Oluşturun:

Gece uyku rutininiz eğer çocuğunuzda başarılı olduysa, gün içerisindeki uykusunda da bu rutinden parçalar kullanabilir, rutininizi gündüz uykusuna uyarlayabilirsiniz. Örneğin gece uyku rutininin bir parçası olan şarkıyı ya da oyuncağı gündüz uykusunda da kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz.

 

Aynı Yerde Uyutmaya Gayret Edin:

Elbette çocuğunuz zaman zaman arabasında ya da evin dışında uyuyacaktır. Ancak elinizden geldiğince onu aynı yerde uyutmaya gayret edin. Henüz birkaç aylıkken aynı yerde uyumaya başlamak, onun uyku rutinini benimsemesi ve bozmaması için oldukça faydalı olacaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı