Aşırı Özgüvenli Çocuğunuza Nasıl Yaklaşmalısınız?

Özgüven insanların her yaşta sahip olmak istediği ve ihtiyaç duyduğu bir değerdir. Kişinin, hayallerine ve hedeflerine doğru ilerlerken yaşadığı aksamalarda, yeniden ayağa kalkmasını ve yola devam etmesini sağlayan şey özgüvenidir. Özgüven akademik, sosyal, özel ve iş yaşamında bireyin mutlu olmasını sağlar. Bizler de bu nedenle çocuklarımızın özgüvenli olmasını isteriz. Ancak özgüven sağlıklı olmalı ve kişide gerçekçi bir karşılığı bulunmalıdır. Çocuklarımızın aşırı ve sağlıksız bir özgüvene sahip olmaları onların gerçek dünyada kırılıp incinmelerine ya da etrafındaki kişileri kırıp incitmesine neden olabilir. Aynı zamanda bu davranışlarının sonuçlarının farkında bile olmayabilirler. Peki aşırı ve gerçekçi temelleri olmayan özgüvene sahip çocuklara nasıl davranılmalıdır? Bu soruya en uygun ve faydalı cevapları sizler için derledik.

Başkalarına Saygı Duymayı Öğretin!

Aşırı özgüvenli bir çocuk, çoğu kez farkına bile varmaksızın ben merkezci davranır. Sürekli olarak kendini başkaları ile kıyaslar. Etrafındaki bir kişinin beceri yoksunluğunu fark ettiğinde bu durumla eğlenip, karşısındaki kişiyle alay edebilir. Bu durumlarda çocuğunuza, başkalarına saygı duymanın neden çok önemli olduğunu anlatmanız gerekir. Çocuğunuza, başkalarının onunla aynı duygu, düşünce ve becerileri taşımamasının, kendisine o kişileri küçümseme hakkı vermediğini anlatın. Herkesin her konuda mükemmel olmayacağını ve bunun da çok normal olduğunu örneklerle açıklayın.

Becerileri Konusunda Mütevazı Olmasını Öğütleyin!

Çocuğunuzun aşırı özgüveni gerçekten sahip olduğu yeteneklerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin sınıfta en hızlı okuyan, takımda en çok gol atan çocuğunuz olabilir. Ancak çocuğunuz bu durumlarda insanlar onu tebrik ettiğinde mütevazı olmalıdır. Kendisine gelen takdir ve tebrik karşısında teşekkür etmeyi bilmelidir. Çocuğunuza bir başarı kazandığında bunun sadece yetenekleri nedeniyle değil aynı zaman da çabasıyla da ortaya çıktığını anlatın.

Başkalarını Küçümsememesi Gerektiğini Anlatın!

Sürekli başarılı olan ve aşırı özgüvenli çocuğunuz bir noktadan sonra karşısına çıkacak herkesi küçümsemeye başlayabilir. Herkesi yenebileceğini, her yarışı kazanabileceğini, her rakibini geçebileceğini sanabilir. Bu küçümseme alışkanlığı bir yenilgi ile karşılaştığında onu al aşağı edecektir. Bu nedenle çocuklarının sağlıklı bir özgüvenle yola devam etmesi için rakiplerine her zaman centilmence davranmalarını öğütleyin.

Çocuğunuza Yetenekleri ve Davranışlarıyla Rol Model Olabileceğini Hatırlatın!

Çocuğunuzun yeteneklerini överken onun gelecekte kendisi gibi yeteneklere sahip diğer çocuklara rol model olabileceğini kendisine hatırlatın. Her zaman centilmence ve nazik davranmanın, yeteneklerini mütevazı bir şekilde kabullenerek sergilemenin öneminden bahsedin.

Çocuğunuza Yeni Mücadele Alanları Açın!

Çocuğunuz her hangi bir alanda oldukça yetenekli ve başarılı olabilir. Bu konudaki kendine aşırı güveni onun kendini her anlamda geliştirmesinin önünü tıkayabilir. Ben zaten bu konuda çok iyiyim diyen bir çocuk, diğer konulardaki eksiklerini görmezden gelecek ve kendini geliştirmek için çaba sarf etmeyecektir. Bu nedenle çocuğunuzun kendini farklı alanlarda geliştirmesi için ona yeni mücadele alanları açın. Örneğin spor konusunda çok yetenekli ve başarılı bir çocuk için akademik alanlarda gelişme ortamları yaratın. Çocuğunuza başarılı olmak için çaba göstermesi gerektiğini uygulama anlarında anlatın.

Çocuğunuzla Açık İletişim Kurmaya Özen Gösterin!

Çocuğunuz aşırı özgüveni nedeniyle kabalaşıyor ve itici davranışlarda bulunuyorsa bunu ona açık bir dille ifade etmek gelecekteki davranış problemlerinin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Çocuğunuza karşı dürüst olun, onu kırmadan da gerçekleri söyleyebileceğinizi unutmayın. Aranızdaki bu gerçekçi ve dürüst iletişim ilk zamanlarda her ikiniz için de zorlayıcı olabilir. Ancak çocuğunuz olgunlaştıkça aranızdaki bu sağlıklı iletişimi takdir edecektir. En yakını olan anne ve babasının söylediklerini ciddiye alarak, yaşayabileceği sosyal problemleri önceden engelleyebilecektir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı