3 Yaşındaki Çocuğunuzun Davranışları Kontrolden Çıkıyorsa Denemeniz Gereken Taktikler

3 Yaşındaki Çocuğunuzun Davranışları Kontrolden Çıkıyorsa Denemeniz Gereken Taktikler

2 yaş sendromunu atlatan aileler için keşke her şey bir gecede değişseydi. Ancak büyüme süreci söz konusu olunca böyle ani ve sihirli gelişimler maalesef mümkün olmuyor. Çocukların her yaşında aileleri farklı zorluklar bekliyor. Duygularını anlamlandıramayan ve ifade edemediği için davranış problemleri yaşayan çocuklarımızın bu davranış şekli 3 yaşı ile birlikte devam ediyor. 3 yaşındaki çocuklar, anne babalarına ters cevaplar verip, agresif ve kaba davranışlar sergileyebiliyor. Anne babanın söylediklerini dinlememeyi tercih edebiliyor. Peki bu davranışlarla başa çıkmak mümkün mü? Çocuğunuzun davranışlarını kontrol altına almakta zorlanıyorsanız bu önerilere kulak verin.

 

Sonuçları Gösterin

Çocuğunuza defalarca söylemenize rağmen hala söylediğiniz şeyi yapmaması ve yanlış davranışını düzeltmemesi bu yaşlarda sıkça rastlayabileceğiniz durumlardan biridir. Bunun sebebi çocuğunuzun davranışından dolayı karşılaşacağı sonucu bilmemesi olabilir. Örneğin çocuğunuzla bir oyun parkındasınız ve arkadaşına vurduğunu görüyorsunuz. Ona bunun neden yanlış olduğunu defalarca anlatmanıza rağmen çocuğunuz bu davranışa devam ediyor. Ona bir daha bu yanlış davranışı gerçekleştirirse parkı terk edeceğinizi söyleyin. Davranışını yinelediğinde de parkı terk edin. Size karşı çıksa da yanlış davranışların bir sonucu olduğunu ve sizin bu sonucu uygulayacağını bilmesi davranışını değiştirmesi yönünde bir adım olacaktır. 

 

Seçenekler Sunun

Çocuklar güç ve kontrol sahibi olmak isteyebilirler. Bir anne baba olarak bizim bu güç savaşına girmemiz olayı daha kötü bir hale getirmekten başka işe yaramaz. Bu nedenle çocuğunuzla güç savaşına girmek yerine ona basit seçenekler sunarak kontrolün onda olduğunu hissettirin. 

- Sadece iki seçenek sunun böylece, çocuğunuz hem sıkılmayacak hem de karar vermesi uzun sürmeyecektir.

- Her iki seçeneğin de sizin için uygun olduğundan emin olun.

- Çocuğunuzun seçimine saygı duyun ve onu diğer seçeneği seçmek için ikna etmeye çalışmayın.

- Her seferinde seçenek sunmayın. Çocuğunuzun özellikle seçeneğe ihtiyaç duyduğu durumlar dışında seçenek sunarsanız, çocuğunuz her adımında kendi seçimlerini uygulamak isteyecektir.

 

Olumlu Davranışlarını Övün

Çocuğunuzu sürekli sorun çıkaran biri olarak etiketlemek bir süre sonra sadece olumsuz davranışlarına odaklanmanıza neden olacaktır. Bu durum çocuğunuzu da aynı şekilde etkiler ve çocuğunuz da böyle davranmayı kendinden beklenen normal bir durum olarak algılar. Bu nedenle çocuğunuzu iyi davranma yönünde teşvik etmek ve bu davranışları övmek önemlidir. Peki iyi davranışlar nasıl övülür? 3 yaşındaki çocuğunuzun kötü davranışlarını ortadan kaldırmak için en kolay taktiklerden biri de ondan yardım istemektir. Çocuğunuzdan yardım isteyin. Böylece çocuğunuz kendini sorumlu hissedecek ve ona ihtiyaç duyduğunuz için mutlu olacaktır. Çocuğunuza görev verin ve bunu kendine has bir yöntemle yapmasına izin verin. Çocuğunuza size yardım ettiği ve çaba gösterdiği için övgüde bulunun. Bunun dışında, oyuncağını arkadaşıyla paylaşmak gibi yapacağı iyi seçimler için de onu övmeyi unutmayın.

 

Baş Başa Zaman Geçirin

Çocuklar, yetişkinler gibi duygularını ve isteklerini dile getirme becerisine sahip değildir. Bunu çoğu zaman davranışları ile ortaya koyarlar. Çocuklarınızın duygularını anlamak ve onları yatıştırmak için baş başa zaman geçirmeye özen gösterin. Sabah yataktan kalkamadan geçirilecek 10 dakika bile çocuğunuzu sakinleştirmeye yetebilir. Ayrıca çocuğunuzla özellikle açık havada oyun oynamak, onun tüm kontrolü ele almasını sağlamak birçok problemin kolaylıkla ortadan kaldırılmasına fayda sağlayacaktır.

 

En Kötü Davranışa ve Pozitif Dile Önem Verin

Çocuğunuzun birden çok yanlış davranışı olabilir. Bunlar arasında sizin için en büyük sorun yaratan davranışı düzeltmeye çalışın. Örneğin çocuğunuzun en kötü davranışı çevresindeki kişilere fiziksel olarak zarar vermek, ısırmak ya da vurmak ise bunu çözmeye odaklanın. Bu sorunu çözene dek diğer sorunları askıya alın. Adım adım ilerleyin. Ayrıca sorunları çözerken pozitif bir dil kullandığınızdan emin olun. Bağırmak yerine yumuşak ve anlaşılır bir tonda konuşun. Yapma demek yerine nasıl yapması gerektiğini gösterin. Elinden almak yerine başka seçenekler sunun.