2 Yaşındaki Çocuklarda Duygusal Gelişim

2 yaşına giren çocuklarla ilgili en çok dile getirilen tanım, artık hepimizin  aşina olduğu “2 yaş sendromu” dur. Sendrom olarak adlandırılan bu dönem de çocukların davranışlarındaki değişkenlikleri takip etmek anne babalar için oldukça zorlayıcı olabilmektedir.  2 yaş çocuk psikolojisi hakkında merak edilen de bu değişken ruh halinin nedenleridir. Çocuklar birden çok arkadaşça davranırken birden mızmızlanan ve hiçbir şeyden memnun olmayan bir tavra bürünebilirler. Aslında bu ruh hali değişiklikleri, büyümelerinin bir parçasıdır.

Çocuk psikolojisi 2 yaş söz konusu olduğunda daha çok çocuğun davranışlarını, dürtülerini, duygularını ve vücudunu kontrol etmekte zorlanması ile ilgilidir. Çocuğunuz bu yaşa geldiğinde etrafındaki dünyayı keşfetmek ister. Bunun bir sonucu olarak da sınırlarını zorlar ve test eder. Bu sadece nesneler değil, insanlar için de geçerlidir. Bu nedenle anne babaların sınırlarını da anlamaya çalışır.

2 yaşındaki çocuğun davranışları

2 yaşındaki çocuğun davranışları, dünyayı anlamaya yönelik olsa da becerileri henüz o kadar gelişmemiştir. Bu nedenle sık sık zorluk yaşar. Yaşadığı bu zorluk, sınırlarını zorladığında, negatif sonuçlar almak onu daha da getirdiği duyguları ifade edemez. Öfkelenir, kıza ve bu nedenle öfke krizleri yaşayabilir. Sizi ısırabilir, vurabilir ya da elindekileri fırlatabilir. Çığlık atarak ağladığında, öfkesi dinmek bilmemesi sizi endişelendirse de bu aslında onun dünyadaki gerçekliklere uyum sağlamaya başladığını gösterir. Bu süreçte duygu ve davranışlarını yönetemediği için anne babasının sürekli gözetimine ve yardımına ihtiyaç duyar.

2 yaş çocuklarda karşılaşılan bir diğer nokta ise, bu yaştaki çocukların öfke nöbetlerini genellikle anne babalarının etrafındayken yaşamalarıdır. Çocuk, anne babası etrafta yokken daha uyumlu ve sevecen olabilir. Bunun nedeni, çocuğun anne babası dışındaki kişilere, onların sınırlarını test edecek kadar güvenmemesidir.  Özellikle anne babası etrafındayken tehlikeli durumlara ilgi gösterebilirler. Çünkü anne babalarının her durumda onları kurtaracağını bilirler.

Bu yaşta görülen 2 yaş sendromu genellikle 2 yaş bittikten sonra da bir süre devam eder. 2 yaşındaki çocuklarda duygusal gelişim devam ettikçe 2 yaş çocuğun dil gelişimi ilerledikçe, çocuk duygularını tanımaya, isimlendirmeye ve farklı şekillerde ifade etmeye başlar bu da öfke krizlerini azaltır. Bu nedenle, sizi ne kadar zorlarsa zorlasın çocuğunuzu cezalandırmamaya gayret edin. Onun yaşadığı duygusal gelişimi anlamaya çalışın ve yaşadığı durumun büyümesinin bir yolu olduğunu bilin.

2 yaş çocuk eğitimi

2 yaş çocuk eğitimi, dendiğinde akla dil ve motor becerileri gelse de öncelik, kendine ya da başkasına zarar vermeden, sınırlarını test edebileceği, bağımsızlığını yaşayabileceği güvenli bir ortam yaratmaktır. Bu ortama ulaşan bir çocuk, neyin kabul edilebilir, neyin kabul edilemez olduğunu anlamaya başlayacaktır. 2 yaş çocuk psikolojisi için önemli olan şeylerden biri de övgüdür. Çocuğunuzun sosyal ve iyi davranışlarını fark etmek ve takdir etmek önemlidir. Bir arkadaşı ile oynadığında bu durumu övün. Kendi başına yemek yediğinde, bir kıyafet parçasını çıkardığında ya da giydiğinde bu çabasını takdir edin. Böylece çocuğunuzun bir işi kendi başına tamamlamaktan zevk almasını ve iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

2 yaş sendromu yaşayan çocuklar için öneriler ve tavsiyelerden biri de çocuğunuzun sadece sizin dikkatini çekmek için geçirdiği aşırı davranışlarda, bir süre sessiz kalıp hemen tepki vermemek olacaktır. Çocuğunuz kötü davranışlarla dikkatinizi çekebildiğini keşfettiğinde, sürekli bu şekilde davranmak gibi bir alışkanlık edinebilir. Bu nedenle öfke krizleri geçirdiğinde yorgun, aç ya da uykusuz olup olmadıklarını kontrol edin, aşırı ilgi göstermeden bulunduğu yerden uzaklaştırmaya çalışın.

Ayrıca 2 yaşındaki çocuklarda görülen psikolojik problemler konusunda tedbirli olmak için çocuğunuzun antisosyal, pasif, aşırı üzgün veya aşırı öfkeli olduğunu gözlemlediğinizde, bir çocuk psikoloğu ile görüşerek destek alabilirsiniz. Konya çocuk psikoloğu arayışlarınıza, Psikon Terapi profesyonelleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı